PAMIĘTAJMY: JEDNA SZKOŁA - WIELE MOŻLIWOŚCI!::Zapraszamy do przeglądania zakładki "Galeria".::23 maja 2018 (środa) w godz.14-15 - echo zebrania z Rodzicami. Zapraszamy

Trochę historii ...

Początki ogrodu sięgają 2000 roku. Wówczas grupa nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Strachocinie zainteresowała się przylegającym do terenu szkoły nieużytkiem i rozpoczęła tworzenie arboretum.

Dzięki pomocy lokalnej społeczności udało się stworzyć przyjazne miejsce dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ogród został doceniony - otrzymał I nagrodę w konkursie wojewódzkim na "Najpiękniejszą Ostoję Przyrody".

Ogród nazwano "Stumilowy Las" a każda z wyznaczonych alejek otrzymala imię jednego z bohaterów książki "Kubuś Puchatek".

Niestety, społeczność szkolna nie poradziła sobie z ciągłymi kradzieżami nasadzeń i aktami wandalizmu. Po kilku latach poddaliśmy się - ogród w znacznej części został zdewastowany. Przetrwały nieliczne drzewa i krzewy, które dziś jako okazałe - stanowią ozdobę ogrodu.

Z historii najnowszej :

Dzięki współpracy i zaangażowaniu Stowarzyszenia Rozwoju Wsi „Nad Jeziorami” w Tychowie, Szkoły Podstawowej w Strachocinie i mieszkańców okolicznych wiosek, w roku 2014 arboretum na nowo odzyskuje swój dawny blask. Stowarzyszenie przy wsparciu Szkoły w listopadzie 2013 roku pozyskało środki z „małych projektów” na reaktywację ostoi w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013, w wysokości 24956,13 zł.

W powstanie projektu zaangażowały się szczególnie Panie: Elżbieta Semczak-Kaczmarek – Dyrektor Szkoły, Marta Jaroszek-Małecka, nauczyciel przyrody i Sylwia Wiecha Sołtys wsi Strachocin.

14 czerwca 2014 roku oficjalnie dokonano otwarcia Parku.