| | | AAA
Szkoła Podstawowa w Strachocinie
PAMIĘTAJMY: JEDNA SZKOŁA - WIELE MOŻLIWOŚCI!

07 grudnia 2016 17:43 | Aktualności

„WYBIERAM WODĘ” - program oraz konkurs edukacyjny dla szkół podstawowych.

Szkoła Podstawowa w Strachocinie przystąpiła do programu i konkursu „Wybieram wodę”. Patronat nad tym programem objął Minister Zdrowia oraz Kuratoria Oświaty.

W naszej szkole ambasadorami programu zostali uczniowie klasy IV (12 uczniów). To oni przekonywali o konieczności picia wody. Promowali racjonalne gospodarowanie wodą oraz jej oszczędzanie. Adresatami przedsięwzięcia byli uczniowie naszej szkoły, ich rodzice, nauczyciele i mieszkańcy wsi (ok. 200 osób). Akcja trwała od 25 listopada do 7 grudnia 2016r.

Zapoznając się z materiałami edukacyjnymi, dostępnymi na stronie programu (tj. „Każda kropla wody jest cenna” i „Woda pełna smaku”) , czwartoklasiści postanowili, że muszą działać i swoją wiedzą o WODZIE chcą podzielić się z najbliższym otoczeniem.

Kreatywni czwartacy przystąpili do pracy! Przygotowali gazetkę ścienną w swojej sali, plakaty, które ozdobiły szkolny hol, zaprojektowali ulotki oraz stworzyli prezentację multimedialną. Za pomocą tych narzędzi promowali zdrowy styl życia i konieczność prawidłowego nawodnienia organizmu, a także zaproponowali wiele ciekawych pomysłów na oszczędzanie wody.

Prezentację pt. „Strachouczniaki wybierają wodę” przedstawili rodzicom i uczniom obecnym podczas zebrania rodzicielskiego. Rozdali również ulotki.

Najwięcej czasu i energii czwartoklasiści poświęcili przygotowaniu eksperymentów badających właściwości fizyko-chemiczne wody. Wykonali je ze swoimi rodzicami, a następnie gościli podczas zajęć przyrodniczych w klasach I – VI, odwiedzili nawet „zeróweczki”. Wspólne eksperymentowanie zintegrowało zespół klasowy i społeczność szkolną oraz dało wiele radości wszystkim uczestnikom. Dzięki takim zajęciom wszystkie Strachouczniaki wiedzą, że najlepsza do picia jest czysta woda, znają właściwości tej cudownej substancji, wiedzą jaką barwę, zapach, smak, kształt i stany skupienia ma woda. Dowiedzieli się też, czy można wodę ścisnąć oraz jak wykorzystać napięcie powierzchniowe wody. Najwięcej śmiechu przyniosło nam doświadczenie pt.: „ Ile kropli wody można umieścić na 1-groszówce?”, najlepszemu uczniowi udało się umieścić aż 60 kropel - niewiarygodne! Ekscytujące były też eksperymenty z wodą w tle: nurek Kartezjusza i statek w butelce.

Na zakończenie akcji uczniowie klasy czwartej wyruszyli na wieś, gdzie napotkanym mieszkańcom rozdawali ulotki promujące program „Wybieram wodę”.

Nasze przedsięwzięcie podsumowaliśmy oglądając fotogalerię i pijąc oczywiście czystą, zdrową wodę.

Mamy nadzieję, że w naszym najbliższym otoczeniu zaszczepiliśmy, jak należy oszczędzać wodę i to, co najważniejsze - do picia najlepsza jest woda

Marta Jaroszek-Małecka - koordynator programu „Wybieram wodę"

Zdjęcia: